Rodzaje montażu okien


 

Prawidłowy montaż jest niezwykle istotny w perspektywie użytkowania okien. Tylko dobrze wykonana usługa daje gwarancję na niezakłóconą funkcjonalność i szczelność stolarki.

Ważne jest, aby okna były dostosowane swoimi wymiarami do otworów. W przypadku drzwi i okien balkonowych niezbędne jest dobieranie odpowiednich podwalin lub poszerzeń ponieważ tylko one dyskwalifikują powstawanie mostków cieplnych. Ciekawym rozwiązaniem, są coraz bardziej popularne, ciepłe parapety. Wykonane z twardego XPS podnoszą komfort oraz termikę ścian w strefie przyokiennej. 

Szczelny montaż okien w murze

W tym wariancie, spoina montażowa jest zabezpieczona taśmą paroprzepuszczalną na zewnątrz oraz taśmą paroizolacyjną wewnątrz. To rozwiązanie daje optymalne korzyści wynikające z izolacji od wiatru oraz wilgoci. Piana jest trwale zabezpieczona przed utlenianiem, a prawdopodobieństwo przenikania powietrza jest zredukowane zera.

Szczelny montaż okien w warstwie ocieplenia

Ten, najbardziej zaawansowany, rodzaj montażu daje najwyższe możliwe oszczędności na ogrzewaniu. Okna zamontowane są na konsolach lub w kołnierzach termicznych. Uzupełnieniem tego rozwiązania są fartuchy EPDM lub taśmy do szczelnego montażu które skuteczne chronią wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ten rodzaj mocowania okien daje największe korzyści wynikające z oszczędności na ogrzewaniu.

Podsumowując, aby cieszyć się użytkowaniem okien przez lata należy przestrzegać zasad dobrego montażu. Warto również dbać o czystość i odpowiednią konserwację okuć. Tylko przestrzeganie powyższych prawideł daje gwarancję spokoju i komfortu.